    Fotos(1)
    2025 HYVA TITAN T49-236-S-62
    Otro
    Llame para preguntar precio
    Información del vendedor
    Ver la información del vendedor
    IRON VALLEY EQUIPMENT & MFG
    Contacto:Patrick Iwan
    Teléfono:+1 651-726-7271
    Saint Cloud, Minnesota, Estados Unidos de America 56304
    General
    Categorías
    Otro
    Año
    2025
    Fabricante
    HYVA
    Modelo
    TITAN T49-236-S-62
    Condición
    Nuevo
    Número de inventario
    T49-236-S-62-3
    Descripción
    2025 Hyva Hooklift Systems TITIAN T49-236-S--62 Lifts "Call for Price" HOOKLOADER 49,000 LBS All Hyva Titan Hook loaders are designed for daily use in rugged environments. Bolted to the chassis, the Hyva T49-236-S-62 has a 49,000 lbs lifting capacity, a 62 inch hook height and 41 inch pick-up height. Equipped with a Sliding mast this system can carry containers ranging from 15.5 to 22 foot long. Cab to Trunnion range: 191 - 199 inch. PRODUCT SPECIFICATIONS T49-236-S-62 Lifting Capacity (lbs)49000 Length (in)234 Container Length (maximum)22 Container Length (minimum)15.5 Hook Height (in)62 Lifting Capacity (lbs)48502 Weight (lbs)5842.2 Rec. Flow (Gal./min)26.42 Mast Movement TypeSLIDE Pressure (psi)5076 FEATURES & OPTIONS STANDARD Mounting Brackets for Titan Hookloader Container Support Roll-On Roll Assembly Anti-Rattle Kit OPTIONAL Aluminum valve block cover Radio Remote Control Fast Unloading, complete, Cap>=100kN Pneumatic locking pick-up hook TWS (Titan Weighing System with printer) CALL FOR PRICES & OPTIONS TODAY!! IRON VALLEY EQUIPMENT OF CENTERVILLE 7139 20TH AVE NORTH CENTERVILLE, MN 55038 IRON VALLEY EQUIPMENT OF ST CLOUD 601 FRANKLIN AVE NE ST.CLOUD, MN 56304 IRON VALLEY EQUIPMENT OF FARGO 1643 29TH AVE SOUTH, UNIT 36 MOORHEAD, MN 56560 SNOW EQUIPMENT - BRINE EQUIPMENT - TRUCK BODIES - CONTRACTORS EQUIPMENT - MUNICIPAL EQUIPMENT