    Photos(18)
    BLACK BROS 22-D-875-56
    Other Shop / Warehouse
    Seller Information
    View Seller Information
    Lenmark Industries
    Contact:Sales
    Langley, British Columbia, Canada V4W 4A9
    General
    Category
    Other Shop / Warehouse
    Manufacturer
    BLACK BROS
    Model
    22-D-875-56
    Condition
    Used
    Stock Number
    120140
    Description
    SKU: 120140 Model: 22-D-875-56 Condition: Used S/N: 196859 Additional Description: Glue Roller Laminating and Finishing Equipment Condition: Fully Refurbished S/N: 196859 Shipping Dimensions: 96" L x 48" W x 67" H Weight: 2,800 lbs. Description: BLACK BROTHERS ''22-D-875-56'' GLUE SPREADER (TOP) Top Only Adhesive Spreader Working Width: 56" reconditioned Glue Spreader "New" Smooth Neoprene coated applicator roll: 8-3/4" Dia. "New" Neoprene Doctor roll: 6-3/4" Dia. Upper elevator opening: 0" - 4-1/2" - Single Hand Wheel adjustment for the Doctor Roll - Variable speed drive - NEMA 12 electrics Complete with: Push button magnetic starter, safety guards, all warning labels. Electrics: 230 volts, 60 Cy, 3 Phase Pinch Press Laminating and Gluing Equipment Description: Used BLACK BROTHERS "RPP 875-56" PINCH ROLLER Working width: 56" New (60/65 durometer): 8-3/4" dia. rolls. Specifications: Upper elevator opening 0" - 4-1/2" Variable Speed Drive Cylinders: 8" Dia. Combined pressure: 8,000 Lbs max. Complete with: - Push button magnetic starter - Safety guards - All warning labels - Bottom infeed & outfeed rolls - NEMA 12 electrics Electrics: 230 volts, 60 Cy, 3 Phase NOTE: Machine will have both upper and lower pinch rollers driven to prevent the parts from slipping in the machine Econolift Double Scissor Lifting Tables Condition: New Qty: 2 Model: 3DSL72 Platform: 48" w x 72" Lowered height: 15" Travel: 72" Raised height: 87" Electrics: 3 hp, 240 volts, 3 Phase Includes: Foot Pedal Controls S/N 1: S19326 S/N 2: S19326 Rolmaster Conveyors - See photo attatchments for full details Area 1 - 1 x CDLR Roller Conveyor (95 in. length, 56.5 in. width) Scissor Lift Conveyor - 1 x Gravity Roller Conveyor (72 in. length, 51 in. width) Line Shaft: (2) x 14 ft lines - 4 x Line Shaft Roller Conveyor (84 in. length, 39 in. width) Steel Platform included with all motors, electrical and PLC's and all controls, drives, foot pedals Included. All components of the line are included as well (water system etc.)