    Photos(8)
    2022 GNB INDUSTRIAL POWER EHIMV48S140
    Electrical Shop / Warehouse
    Seller Information
    View Seller Information
    Essential Tools & Equipment Inc
    Contact:Sales Department
    view seller’s page
    General
    Category
    Electrical Shop / Warehouse
    Manufacturer
    GNB INDUSTRIAL POWER
    Model
    EHIMV48S140
    Serial Number
    492332
    Condition
    Used
    Stock Number
    20802
    Description
    2022 GNB 24V 36V 48V Forklift Battery 140A Charger EHIMV48 1 Phase 220V- REPAIRS Charger turns on but does not charge, selling for parts or repairs. Year: 2022 Brand: GNB Model: HIMV48S140 Phase: 1- Phase Input Volts: 220 V Output Volts: 24V-48V DC Amps Out: 140 Feel free to come on down to check out our inventory! Located in Houston, TX Contact us for a shipping quote. We work with a number of carriers so we can offer reasonable prices Most items are delivered within 10-14 business days from date of purchase.